Bal-Göç Genel Merkezi'nin iftarı yapıldı

 

 

 

 

 

 

Resimleri Görmek İçin Tıklayınız

 


Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin geleneksel iftar yemeği siyasi arenada birbirlerine rakip olan siyasi partilerin soydaş sorunlarının çözümü noktasında dayanışma ve işbirliğine sahne oldu. Yıldırım Belediyesi Yunus Emre Spor Kompleksi'nde gerçekleşen iftar yemeğine başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Emin Tutan, Mehmet Tunçak, Canan Candemir, MHP Milletvekili İsmet Büyükataman, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, ANAP İl Başkanı Ahmet Kömbe, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Türkiye'nin tarihi maçta Ermenistan'a üstünlük sağlayan gollerinin daha da anlam kattığı gecede konuşan Bal-Göç Genel başkanı Prof.Dr. Emin Balkan, müslüman dünyası için çok önemli olan ramazan ayında Balkanlarda yaşayan soydaşlara dini kitap ve din adamlarının gönderilmesini istedi. Balkanlarda yaşayan soydaşları Türkçe'ye sahip çıkmaları konusunda uyaran Prof.Dr. Balkan, Türkiye Devleti'nin de bu konuda soydaşlara her türlü desteği sunması gerektiğini belirtti. Hükümete soydaşların sorunlarının çözümü noktasında yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Balkan, ancak Bulgaristan'ın; vize, çifte vatandaşlık için çıkardığı zorluklar, bürokratik engeller konusunda sıkıntılarının artarak sürdüğünü söyledi.

ÇELİK "BALKANLARA KÖPRÜ LAFLA OLMAZ"

Gecede konuşan Bakan Faruk Çelik ise Balkanlarda yaşayan soydaşlarının sorunlarının siyasi malzeme yapılmayacak kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, mecliste bulunan 16 Bursa milletvekilinin aynı amaç doğrultusanda işbirlği yaptıklarını söyledi. Yeni yasama döneminde soydaşlarının sorunlarına yönelik çözecekleri birçok konunun bulunduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Balkan göçmenleri ile ilgili sorunları da çözeceğiz. Balkanlara köprü lafla olmaz" dedi. Çelik, Bursa'da Balkan göçmenleri ile ilgili olarak ilk faaliyetlerinin 1990'larda taahhüt edilen fakat verilemeyen arsalar ve daireler olduğunu vurgulayan Çelik, Bursa'da özellikle 10 bin soydaşı ilgilendiren konu ile ilgili olarak "Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulu, karar aldı. Sayın Başbakan 'Bunları ödeyin' talimatı verdi. 'Devlet aynen KEY hesaplarında, nemalarda olduğu gibi vatandaşına borçlu olmaz' dedi. Hele hele binbir zorlukla Türkiye'ye göç etmiş soydaşlarımıza devletin borçlu olması gibi birşey düşünülemez" diye konuştu.

"İSTANBUL'A BAĞIMLI OLMAKTAN ÇIKACAĞIZ"

Bursa'dan Balkan ülkelerine uçuş ile ilgili olarak havaalanı inşaa edildiğini belirten Bakan Faruk Çelik, "Ancak bu havaalanı gayri faal bir vaziyetteydi. Faal hale getirdik diyebiliriz. Bodrum'a, Antalya'ya, Trabzon'a, Erzurum'a uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Balkanlar'a uçuş sözümüz var. Bunu da bu dönem içinde gerçekleştireceğiz ve bu konuda da İstanbul'a bağımlı olmaktan çıkacağız" şeklinde konuştu.

"BALKAN ÜLKELERİNE AĞABEYLİK YAPMAYI BİLİYORUZ"

Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan'a gittiğini söyleyen Bakan Çelik, "Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile biraradaydık. Sosyal haklarla ilgili özel görüşmeler yaptık. Küçülen bir Bulgaristan var. Nüfusu 8,5 milyona inmiş. Daha da geriliyor. Biz gerçekten büyük bir devletiz. Balkanlar'dakilere ağabeylik yapmayı bilen ve bunu çok iyi gerçekleştiren çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler"  çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.
17.01.1931  M.Kemal Atatürk
 

 

 

.

2002-2008-Bal-Göç web sitesi tasarımı:Erdinç Kahraman