Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Genel Merkezimize Ziyaret

 
  
 

05.12.2013

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Aleksander Velev, Başkatip Sayın Veselin Bozhilov ve gazeteci   Sayın Nihal Özergan  BAL-GÖÇ ve B.G.F Genel Merkezini ziyaret ettiler. Başkonsolos Velev Balkan coğrafyasından göç edenlerin ve özellikle Bulgaristan kökenlilerin çoğunlukta üyesi olduğu  en büyük federasyon olan B.G.F’yi ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Sayın Velev, İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı bölgelerde çeşitli ziyaretlerde bulunarak daha iyi hizmet için değişik örgütlerle fikir alış verişinde bulunduklarını ve bu anlamda da İzmir’i de ziyaret ettiklerini söyledi.

12 Mayıs Bulgaristan seçimleri doğrultusunda Türkiye de sandık açılması ve seçimlerin başarılı ve sorunsuz bir şekilde geçmesinde büyük katkısı olan BAL-GÖÇ ve B.G.F üyesi derneklere “Sizin işiniz olmamasına rağmen ve  hiçbir beklenti içinde olmadan çok önemli lojistik destek sağladınız, çok teşekkür ederim dedi”.

Genel Başkan Doç. Dr. Yüksel Özkan, genel seçimlerde dilekçe veren yaklaşık 6000 seçmenin seçim listelerde yer almaması büyük tepki doğurduğunu ve dernek yöneticileri olarak da bu sorulara muhatap olduklarını anlattı. Ayrıca birçok seçmenin dilekçesinde belirttiği oy kullanım bölgesi listesinde yer almaması ve uzak bölge seçim listelerine yazılmış olmalarına da bir anlam veremediklerini  belirten Genel Başkan Özkan, yaşanan sıkıntılardan ve eksiklerden gelecekteki seçimler için ders çıkarmak gerektiğine inandıkları için  bunları daha önce seçim yetkililerine anlattıklarını ve  bu ziyarette de dile getirdiklerini söyledi. Başkonsolos Velev ise, toplanan dilekçelerin değerlendirilmesinde  çalışan personel sayısının yetersiz kaldığını, elektronik ortamda dilekçe kabulünün gecikmeli olarak devreye girmesi ve dilekçelerde eksik adres bilgileri gibi nedenlerin bu aksaklıklara yol açtığını belirtti.

Genel Başkan Özkan, Bulgaristan Dışişleri yetkilileri ile yaptıkları her görüşmede vize konusu gündeme geldiğini vurguladı. “Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok, dünyada örnekleri var” diyerek bir müracaat ile çok giriş-çıkışlı vizenin Brüksel’in kurallarına da ters düşmediğini söyleyerek bunun iyi bir çözüm olacağını söyleyerek öneride bulundu.

 “Örneğin Amerika bir müracaatınızda size on yılık vize veriyor, buna benzer bir uygulamanın Bulgaristan ile kökleri bulunan  şahıslara neden uygulanmasın ki”. Bu konuda Bulgaristan Dışişlerine ve Parlamentosuna iletmek üzere rapor hazırladıklarını ifade eden Doç. Dr. Yüksel Özkan, Bayramlarda  yüz binlerce  Bulgaristan kökenli Türkün doğdukları veya büyüklerini göç ettikleri bölgeleri vatanım diyerek ziyaret ettiklerini ve bunun Bulgaristan ekonomisine ciddi bir girdi sağladığını söyledi. Çok girişli-çıkışlı vizelerin uygulamaya girmesi ile bu ziyaretlerin çok daha artacağını, kış, yaz ve kaplıca turizmine katkıların çok anlamlı olacağına inandığını da ayrıca belirtti.

İki ülke arasında kültürel işbirliğin  daha da artmasını arzu ettiklerini ve buna da bir Sivil Toplum Örgütü olarak hazır olduklarını  ifade eden Yüksel Özkan, Sayın Başkonsolos Velve’e bu nazik ziyareti için teşekkür etti. Sıcak ve samimi  bir havada süren görüşmeler “Bursa Kebabı” menüsü ile ünlü bir mekanda öğlen yemeğinde de devam etti.

Görüşmelerden sonra Sayın Velev, Genel Başkan Özkan’a bu misafirperverliklerinin anısına engelliler gününde  Burgaz da  engelli çocukların el yapımı olan bir plaketi takdim etti.

 
Facebook'ta Paylaşın
 

 

 

 

 

  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman