Basın Açıklamasını bilgisayarınıza indirmek için (word dosyası) buraya tıklayınız.
 
Basın Bildirisi İle İlgili Medyada Çıkan Bazı Haberler:
Ajans BG
Yeniçağ Gazetesi-Selcan Taşçı
Haberler.Com
Yalova Haber Gazetesi
Fark Yalova'da Haber Portalı
Haber Yurdum Haber Portalı
Medya Haber Portalı
Bursa'da Bugün
 
 

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun’un İfadelerine İlişkin Basın Açıklaması

 

Değerli Basın Mensupları;

22 Ocak 2014 Çarşamba günü AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun’un Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaşanan bir tartışma esnasında “
Sen nereden gelmişsen Yalova'ya, bir başka yerden, derenin öbür tarafından gelmişsin, ben bu ülkenin, Karadeniz'in en güzel yerlerinden gelmişim ve kırk yıllık da Yalovalıyım” şeklinde sarf ettiği sözler Balkan göçmenleri camiasında büyük bir tepki, derin bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Federasyonumuzun hem Balkan göçmenlerinin özgür sesi olması hem de Yalova’da şubesi bulunması gerekçesiyle ortaya çıkan durum ve görülen lüzum üzerine tarafımıza cevap hakkı doğmuştur.

Sayın Coşkun’un temel tarih bilgisinden yoksunluğunu gösteren söz konusu açıklaması, Balkan göçmenlerini küçümseyici, ötekileştirici, hakaret edici, eşit/bir/aynı olanlar arasında üstünlük yaratmaya çalışan karşılaştırması son derece yakışıksızdır. Sayın vekil “derenin öbür tarafından gelmişsin” diyerek ağır bedeller ödediğimiz Balkan Savaşları sonrası çizilen sınır hattımız olan Meriç’i kastetmekte; Misak-ı Milli sınırları dışında kalan Balkanlar’daki soydaşlarımıza ve akraba topluluklarımıza “bu ülkeden değilsiniz” imasında bulunmaktadır. Yalova’ya Karadeniz’den geleni de Balkanlar’dan geleni de Kafkasya’dan gerçekleşen göçlerle geleni de aynı milletin, aynı kutlu tarihin fertleridir. Hele ki Balkanlar’dan gelen soydaşlar, türlü mezalimlere maruz kalmasına rağmen Türk ve Müslüman kimliğini koruyan, bu kimliğin bedelini canıyla kanıyla ödeyen insanlardır. Bu insanlar, Anadolu’dan Rumeli’ye kutsal bir amaç için gidenler, Selçuklu’nun mirasçısı, Osmanlı’nın Balkanlar’daki temsilcisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşehrileridir. Sayın Coşkun’un ülke anlayışı Edirne’den Van’a kadar olabilir, hatta bu anlayışı sadece Karadeniz’e de indirgeyebilir.

Bosna Hersek’ten Uzak Doğu’ya kadar olan geniş coğrafyada Türk Milleti’nin hala kültürel izleri bulunmaktadır ve bu coğrafyada anavatan Türkiye ile gönül bağları olan soydaşlarımız yaşamaktadır.   

Yine Sayın Vekil biraz daha tarih bilgisine sahip olsaydı, “derenin öbür tarafından” gelenlerin Anadolu’dan Rumeli’ye gidenler, kökleri ise Orta Asya’ya uzanan Evlad-ı Fatihanlar olduklarını bilirdi. Yalova’dan milletvekili olmuş birisinin, hiç olmazsa Atatürk’ün “Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır” sözünü bir yerlerden işitmiş olması beklenirdi.

Maalesef Sayın Coşkun’un bu tarihi gerçeklerin  hiç birisinden haberi olmadığı gibi, ifadesi camiamızı hayal kırıklığına uğratmış ve de alet olduğu bir husus var ki, o da Balkan-Rumeli göçmenlerine yönelik son yıllarda yürütülen ötekileştirme çalışmalarıdır.


Türk milletini bir dizi etnik gruba bölmeye çalışanlara karşı biz Balkan Türkleri ve göçmenleri olarak yüksek sesle sadece şunu söylemek istiyoruz: “Bizler, Türk Milletinin Kendisiyiz!”  

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) olarak Sayın Coşkun’u esefle kınıyoruz, talihsiz ifadelerinden dolayı basının önünde özür dilemesini bekliyoruz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza özenle duyurulur.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Adına

Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN
Genel Başkan

24.01.2014 / BURSA

 

 
Facebook'ta Paylaşın
 
  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman