26.04.2015 Tarihli (BGF)Basın Açıklaması:
"Tarihi Art Niyetli Bir Şekilde Çarpıtan Bulgaristan Parlamentosu’nun Aldığı ve Bizler İçin -yok hükmündeki- Kararı Esefle Kınıyoruz."

 
  
 

Değerli Basın Mensupları,

Bilindiği üzere 24.04.2015 tarihinde Bulgaristan Parlamentosu tarafından ırkçı parti ATAKA’nın girişimleri sonucu getirilen 1915 Olayları’na ilişkin karar tasarısı 36’ya karşı 157 oyla kabul edilmiştir.

Görüldüğü üzere, tarihi olayları bilim kurumlarında değil de parlamentolarda yargılayarak çarpıtan zihniyet, Bulgaristan’da da kendisini göstermiştir. Söz konusu durumun Türk-Bulgar ilişkilerinde yaratacağı hasar ortadayken bu oylama Bulgaristan’daki ırkçı partilerin yanı sıra merkezde yer aldığını iddia eden sağ ve sol diğer “Bulgar” partilerinin art niyetli yaklaşımlarını alenen ortaya çıkarmıştır.

Bulgaristan Parlamentosu tarihi olayları yargılayıp sonuca ulaşma işlevini görecekse ilkin kendi tarihiyle yüzleşmelidir. Türk milletine bu kararla atılmak istenen iftira, bizler için “yok” hükmündedir. Ayrıca bu tür kararların Bulgaristan’da etnik düşmanlık yaratma ve toplumsal barışı tehdit etme potansiyelini göz ardı etmemek gerekir. Tarihi art niyetli bir şekilde çarpıtan Bulgaristan Parlamentosu’nun aldığı bu kararı esefle kınıyoruz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu
Genel Sekreterliği
Bursa - 26.04.2015
 

 

BALKAN İSİMLİ FACEBOOK SAYFAMIZI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

 
Facebook'ta Paylaşın
 
  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman