BGF ile TÜRKSAD Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

 
  
01.08.2015

Kırcaali’de düzenlenen bir tören ile Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde kurulu bulunan Türk Kültür ve Sanat Derneği ile merkezi Türkiye’nin Bursa kentinde bulunan ve Bursa BALGÖÇ, İzmir BALGÖÇ, Kocaeli BALTÜRK, İstanbul Balkanlılar, Yalova BALGÖÇ derneklerinden oluşan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Törene B.G.F. Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet yanı sıra, B.G.F’den ve TÜRKSAD’dan yönetim kurulu üyeleri, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis katıldı.

İmza töreninden sonra iki başkan kısa açıklamalarda bulundular.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet B.G.F ile imzalanan işbirliği protokolünü tarihi bir olay olarak nitelendirdi. Ahmet, konuşmasında, “Bugün Kırcaali için önemli bir gündür. Değerli Başkanımız Doç. Dr. Yüksel Özkan ile imzaladığımız bu protokolle kültür, sanat, eğitim ve sosyal alanda ortak çalışmalarımız olacak. Tabii ki, bugüne kadar da ortak faaliyetlerimiz oldu. Ancak bu protokolün imzalanmasıyla bu işbirliğimizi resmileştiriyoruz. Yapılacak olan ortak projeler ile Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız ve Türkiye’deki kardeşlerimiz arasında bir köprü oluşturacağımıza inanıyorum. İki ülkedeki soydaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir kez daha Başkan Özkan’a ilgi ve alakalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

B.G.F. Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, imzalanan protokol ile iki STK arasındaki var olan işbirliğini resmileştirdiklerini belirtti. Özkan, konuşmasında şunları belirtti: “Kısa adı B.G.F. olan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu 1987 yılında kuruldu. Federasyonumuz şuan Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), danışma üyeliğini yapmaktadır ve beş ili kapsamaktadır. Bursa BALGÖÇ, İzmir BALGÖÇ, Kocaeli BALTÜRK, İstanbul Balkanlılar, Yalova BALGÖÇ olmak üzere beş derneğimizin oluşturduğu bir federasyon.Federasyonumuzun 100 bine yakın üyesi mevcut. Değerli Başkanımız Müzekki Ahmet’in dediği gibi gayri resmi olarak işbirliğimiz devam etmekteydi. Sizlerin burada yapmış olduğunuz faaliyetleri biz takdir ile karşılıyoruz. Her zaman iki bölge halkının, iki ülke halkının hiçbir etnik yapı gözetmeksizin bir inanç farkı gözetmeksizin köprüsü olmaya çalıştığınız, biz de köprüsü olmaya çalışıyoruz. Şimdi biz de bu köprüleri genişlettik. Bu işbirliğini resmiyete dayandırdık. Amacımız sosyal, kültürel ve eğitim alanında bölgenin, iki ülke halkının menfaatine projelere imza atmak. Bu projelerde de ana tema barış, hoşgörü olması her zaman bizim hassasiyetimiz olacaktır. Bizim amacımız bu tür işbirliğinin kişilere dayalı değil de kurumsal bir yapı kazanmasıdır. Böyle bir protokole imza atmaktan ve bunun bize nasip olmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.”

İki STK arasında imzalanan protokolün amacı, Balkanlar’da Türk kültürünün yaşatılması, Balkan halkları arasında dostluk, barış, karşılıklı güven ve hoşgörünün hâkim kılınması paydasında ortak faaliyet alanları bulunan her iki STK arasında etkin bir işbirliğinin tesis edilmesi ve buna yönelik faaliyetlerin yapılmasıdır.

 

Kırcaali Haber

 
Facebook'ta Paylaşın
 
 

 

 

 

  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman