"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

Ülke Dışında Yaşayan Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşlarına
Seçim Kanunuyla Getirilen Kısıtlamalar ve Yapılan Ayrımcılıkla
İlgili Halk Meclisine ve Ombudsmanlığa Yapılan Başvuru

 
  
25.10.2016
 

Büyük çoğunluğu aynı zamanda Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı da olan üyelerimizin yaşadıkları kaygıları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dernek ve Federasyonumuzun bulunduğu Bursa ilinde bir önceki parlamento seçimlerinde açılan 42 adet sandığa rağmen, sandıklarda ciddi yoğunluklar yaşanmıştı. Oysa 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Bursa ilinde sadece 9 sandık açılacağı; tüm ülkede ise 35’ten daha fazla sandık açılamayacağını öğrenen ve tepkilerini gösteren üyemiz olan Bulgaristan vatandaşları adına bu başvuruyu yapmaktayız.

Açılacak olan sandık sayısına getirilen bu kısıtlamalar, Bulgaristan demokrasisine bağlılığını defalarca ispatlamış olan ülke dışında özellikle Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını fiilen imkansız hale getirmektedir.

Yetersiz sandık sayısı insanları tedirgin etmektedir. Seçmenler oy kullanmak için belki saatlerce beklemek zorunda kalacak ve belki de sandık kapasitesinin dolması nedeniyle oy kullanamayacaktır.

Bilindiği gibi Bulgaristan Cumhuriyeti Halk Meclisi tarafından kabul edilen yeni seçim yasasıyla oy kullanma, artık sadece bir “hak” değil aynı zamanda VATANDAŞLIK GÖREVİ olarak tanımlandı. OY KULLANMAMAK ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLARI İÇEREN BİR HALE GETİRİLDİ.

Bu konu, yani bir yandan oy kullanmayı zorunlu hale getirmek diğer yandan ise Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde yaşayan sayıları yüz binler ile ifade edilen vatandaşları “en fazla 35 sandık açılabilir” diyerek kısıtlamak aslında büyük bir çelişkidir.

Bu durum; insanlarının yani Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşlarının oy kullanmasına fiili olarak engel olmaktan başka bir şey değildir.

Bugün Bulgaristan dışında hayatlarını sürdürmek zorunda olan yurttaşlarımızın sayısı azımsanamayacak kadar olup büyük bir kitleyi teşkil teşkil etmektedirler. Bu insanların tamamı Bulgaristan ekonomisine direkt ve indirekt yollardan büyük katkı yapmaktadırlar. Bu insanlar cezalandırılmayı değil tam aksine bir teşekkürü hak ediyor.

Bulgaristan Cumhuriyeti halkının vatandaşları arasında yaptıkları ayrımcılık ile en çok ta Bulgaristan’ın geleceğine ve Bulgaristan demokrasisine zarar veren bazı partilerin ve onlara arka planda destek olan bazı siyasilerin “ortak niyetiyle” kabul edilen bu seçim yasası TEMEL İNSAN HAKLARI DEĞERLERİNE VE BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ANAYASASINA APAÇIK BİR ŞEKİLDE AYKIRIDIR.

Bizler Dernek olarak, gerek Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleriyle gerekse Sofya’dan Merkezi Seçim Komisyonunun yetkilendireceği görevlilerle şimdiye kadar ki her seçimde olduğu gibi bu seçimde de İŞBİRLİĞİ YAPMAYA VE HER TÜRLÜ YASAL VE LOJİSTİK DESTEĞİ VERİP SEÇİMLERİN ŞEFFAF VE KURALLARA UYGUN BİÇİMDE YAPILMASINA TAM DESTEK VERMEYE HAZIRIZ.

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’nin güçlü ve saygın bir üyesi olarak gelişmesini sürdürmesi için çalışmak tüm vatandaşlarının görevidir. Bu nedenle oylarımızı izdiham ve sıkıntı olmadan kullanabilmek ve Bulgaristan demokrasisinin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

En azından son parlamento seçimleriyle aynı sayıda sandık açılması ve açılan sandık sayısının arttırılması en büyük beklentimizdir.

Seçimlerde oy kullanan vatandaşların sayısını arttırmak için insanları teşvik etmek gerekirken bunu fiilen ve fiziken imkansız hale getiren yasalar çıkarmak, Bulgaristan demokrasisinin lehine olan bir durum değildir.

Bu insanların Bulgaristan demokrasisine olan inancını sarsmak kimsenin yararına değildir. Vatandaşlarına “eşit” yaklaşmayan politikacılar ülkeleri adına iyilik değil kötülük yapan politikacılardır.

Gelin bu ayrımcı, başkalaştırıcı, ötekileştirici ve demokrasi adına geriye gidiş anlamına gelen AYRIMCI, BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ANAYASASINA VE TEMEL İNSAN HAKLARINA AYKRI kısıtlamaya izin vermeyin ve yurt dışında yaşamak zorunda kalmış, kullandıkları oylar ve her türlü eylemleri ile Bulgaristan demokrasisine olan bağlılıklarını defalarca ispat etmiş yurttaşlarınızı küstürmeyin.

Bugüne kadar kullandıkları oylar ve her türlü eylemleriyle Bulgaristan demokrasisine olan bağlılıklarını defalarca ispat etmiş vatandaşlarımızı küstürmeyin. BU HAKSIZLIĞA ve AYRIMCILIĞA izin vermeyin.

Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasasına ve Bulgaristan Demokrasisine olan güvenin sarsılmasına izin vermeyin

Saygıyla arz olunur

Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ)
ve BGF Genel Başkanı

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman