"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

Rumeli-Balkan Çalıştaylarının Sonuncusu Bursa'da Yapıldı

 
  
05.03.2017

 

Yaklaşık bir ay önce Genel Başkanımız Prof. Dr. Yüksel Özkan’ın Balkan ve Rumeli camiasının çözüm bekleyen sorunları konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile yaptığı görüşmede gündeme gelen ve sırasıyla Ankara, İzmir ve İstanbul’da düzenlenen “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rumeli-Balkan Çalıştayları”nın sonuncusu 05.03.2017 tarihinde Bursa’da gerçekleştirildi.
Toplantıya Bal-Göç Genel Merkez ve şubelerinin dışında Rumeli ve Balkanlar ile ilgili sivil toplum kuruluşları ile yaşanan sorunların birebir mağdurları olan kişilerde katıldılar.

Yaklaşık 400 kişinin iştirak ettiği ve Merinos Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen çalıştay, birlikte yenilen kahvaltı ile başladı.Çalıştay’da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Konfederasyon Onursal Başkanı Turan Gençoğlu, YTB Başkan Yardımcısı Sait Yusuf kısa birer selamlama konuşması yaptılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve çalıştayda dile getirilen konuları büyük bir hassasiyetle dinleyen Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuşmasında “dile getirilen sorunların çözümü konusunda tüm değerlendirmelerin yapılacağını ve sonuçların çok yakında kamuoyu ile paylaşılacağını” belirttiler.

Çalıştayın açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en önemli özelliklerinden birinin de nüfusu itibariyle bir balkan şehri olduğunu belirterek, bu nedenle 13 yıllık belediye başkanlığının ilk gününden beri balkanlarda faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Görev için sürekli balkanlara davet edildiklerini hatırlatan Başkan Altepe, “Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Bosna Herek, Makedonya ve Arnavutluk’ta sürekli bağlantı halindeyiz. Balkanlar bizim için ileri karakol görevi görüyor. O bölgenin sürekli huzur ve barış içinde olmasını istiyoruz. Murat Hüdavendigar Bursa’dan 1389’da çıkıp, Kosova’da şehit düştü. O zamandan beri bu büyük millettin fertleri oralarda yaşıyor. Bizde orada yaşayan soydaşlarımızın milli ve manevi değerlerini en iyi şekilde yaşamasını istiyoruz. Çünkü özellikle 45 yıllık komünizm döneminde bunlar unutturulmaya çalışıldı. Bir taraftan o bölgelerdeki tarihi değerlerimizi ayağa kaldırırken, nasıl Bursa’da kurslar açıyorsak, balkanlarda da açıyoruz. Yeni yaptığımız eserlere ‘Bursa’ ismi veriyoruz. Bütün bunları yaparken tek amacımız var o da bölge halkının huzuru ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Ankara, İzmir ve İstanbul’un ardından çalıştayların finalini Bursa’da yaptıklarını belirterek, sorunların sanki fotokopi kağıdından çıkmış gibi aynı olduğunu söyledi. Balkanlardan Türkiye´ye gelenlerin sorunlarını bir Batı Trakya göçmeni olarak çok iyi bildiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bugün Türkiye´de ikamet tezkeresiyle, çalışma izni ile kalanlar var, kendisi vatandaş olup da eşi, çocuğu, annesi, babası vatandaş olamayanlar var. Bu milletin mensubuyum deyip de bu ülkenin vatandaşı olmadan bu ülkenin hukukunu savunan, ay yıldızlı bayrağın dalgalanmasından onur ve gurur duyan milyonlar var. Bu milyonların en önemli ayağını Balkanlardaki insanlarımız oluşturuyor. Gerek Balkanlarda yaşayan gerekse buraya gelen insanlarımızın bu milletin mensubu olmakla ilgili bütün sorumluluklarını hücrelerinin derinliklerine kadar hissederken, yaşadıkları sorunlar ve sıkıntılar var. Bu sorun ve sıkıntıları görüp, paylaşarak azaltmak da başta bizlere düşüyor” dedi.

Kendisi Türkiye’de yaşayıp, anne babası Balkanlar’da olan vatandaşlarının anne babalarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasında önemli sorunlar yaşandığını hatırlatan Müezzinoğlu, bu konuda yasal düzenlemeleri yaptıklarını ve konunun onay için Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu kaydetti. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yaşanan sıkıntıları çözmek için harekete geçtiklerini ifade eden Müezzinoğlu, “Kendisi vatandaş olmuş ama anne-babası değil veya Bulgaristan´dan 89 göçü ile gelmiş, kendisi vatandaş olmuş ama bir çocuğu, anne-babası orada kalmış ve vatandaş olmamış kardeşlerimizin sağlık sorunları var. Türkiye´de, Genel Sağlık Sigortası (GSS) dışında kalanlarla ilgili düzenleme yaptık. Aylık 53 lira ödeyen herkesi kapsam içine alıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların birinci derecede yakını olanları da bu kapsam içine alıyoruz. Kanun tasarısı şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın onayında, önümüzdeki günlerde çıkacaktır. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmasında 26 Mart’ta Bulgaristan’da yapılacak seçimlerin önemine de dikkat çeken Müezzinoğlu, “İhmal göstermeden, mutlaka 26 Mart´ta gerek burada kurulan sandıklara, gerekse Bulgaristan´da seçimlere katılarak oradaki insanlarımızın geleceğinin, kaderinin daha güçlü olması için duyarlılık göstermeliyiz. Bizim Balkanlar´daki her dinamiğimize sahip çıkmamız lazım. Orada yaşayan kardeşlerimizin geleceğe umutla ve güvenle yürümelerine destek olmak hepimizin görevi. Orada bizim insanlarımız, değerlerimiz, eserlerimiz var ve bu yüzden güçlü olmalıyız. O yüzden birlikteliği merkeze alan, basit nedenlerle ayrışmayan ve bu anlamda ayrıştırma değil farklı yaşam tarzları, siyasi tercihler bizi ayrıştırmamalı. Biz büyük bir milletin mensuplarıyız. Büyük hedefleri olan bir milletin geleceğine katkı sağlamak gibi bir görevimiz var. O yüzden kardeşçe, birbirimize daha çok destek olmalıyız" dedi.

Toplantıya Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın,Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Dernekler İl Müdürü Osman Dikmen ile AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’da katıldılar.

Bursa Ak Parti Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve Ak Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı’nın da çalıştay konuşmacısı oldukları toplantıda Sosyal Güvenlik, Vatandaşlık, Oturma izinleri, Çalışma izinleri, Diploma Denklik işlemleri dahil tüm konularda katılımcılar siyasilere ve ilgili bürokratlara sorunlarını birebir iletme imkanı buldular.

 

 

 

 

 

 

BALKAN isimli sosyal medya sayfamızda konuya ilişkin haberi okumak ve diğer fotoğrafları görmek için buraya tıklayınız.

 

Facebook'ta Paylaşın

 

  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman