"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

26.03.2017 Tarihi, Bulgaristan Demokrasi Tarihi Açısından
 Pekte Övünülecek Bir Gün Olmadı

 
  
27.03.2017
 

Cumartesi-Pazar kapalı olan idare mahkemelerine başvurulamasın diye seçimlerden hemen önce Cuma öğleden sonra alınan şok bir kararla AB dışındaki seçmenlerine (yani gerçekte Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına) Kiril alfabesiyle basılmış bir dilekçeyi sandık başkanı huzurunda elle doldurma zorunluluğu getirilmesi seçimlere gölge düşürdü.

İyi niyetli olmadıkları çok net şekilde görülen sandık görevlilerinin bu kararı bahane ederek oy kullanma sürecini KASITLI OLARAK YAVAŞLATMALARI ve engeller çıkarmaları sonucunda Türkiye’de bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarından oylarını kullanmak üzere sandık başına gelenlerin çok büyük çoğunluğu oylarını kullanamadan evlerine dönmek zorunda kaldılar.

Örnekler:

-07.30’da oyunu kullanmak üzere sanığa giden bir seçmen öğlen saat 12.50’de oyunu kullanabildi.

-Seçim Kurulunun aldığı son dakika kararına dayanarak seçimi yavaşlatan sandık görevlilerinin tutumu nedeniyle tek bir kişinin oy kullanmasının 27 dakika sürdüğü durumlar oldu ve bu esnada seçim odasına başka seçmen alınmadı.

-Sandık görevlileri anlamsız bahanelerle, sırada bekleyen seçmenlere görev alanları dışına taşan konularda uyarılarda bulundular, seçmenleri azarladılar.

-Bazı sandık görevlileri seçmenlere çok kaba davrandılar. Adeta Bulgaristan’daki Totaliter Rejim Dönemindeki Baskıcı Devlet görevlilerinin üslubuyla seçmene yaklaştılar

-Saatlerce oy kullanma sırası bekleyen seçmenlerden bayılanlar oldu, acil sağlık müdahalesi yapılanlar oldu.

-Bazı sandık görevlileri Bulgaristan’da Kurulu eski bir partinin militanı gibi davrandılar

-Helsinki Komitesi adına seçimleri izlemek isteyen gönüllü kişilerin bu isteklerine engel çıkarıldı

-Bazı sandık başkanları her 15 dakikada bir tuvalet ihtiyacını bahane ederek tuvalete gittiler. Kendileri seçim odasında olmadıkları süre içerinde seçmenlerin diğer sandık görevlileri nezaretinde oy kullanmasına da izin vermediler.

-Tarafsız olması gereken ve bazıları BG diplomatik temsilciliğinde görevli sandık başkanlarının BG’den bir partiden telefonla sürekli talimat aldıkları müşahade edildi

-Tarafsız olması gereken sandık başkanlarının BG’den bir partinin adına söylem ve eylemlerde bulundukları gözlendi

-Saat 20.00’de sandık başında oy kullanmak için bekleyen kişiler olmasına rağmen seçmenlere oy kullandırılmayan sandıklar oldu.

Oy kullanmak üzere sandık başına giden ancak çıkarılan fiziki ve fiili engeller yüzünden oy kullanamayan her Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşının öncelikle BG’de ve ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde tazminat davası açma ve HELSİNKİ İNSAN HAKLARI İZLEME KOMİTESİNE BAŞVURU
hakkı vardır.

Bulgaristan Cumhuriyeti Adli makamlarının, Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarının OY KULLANMALARI FİİLEN İMKANSIZ HALE GETİREN seçmenlere kötü ve rencide edici davranışlarda bulunan sandık görevlilerini soruşturacağına ve bu konuda gereken hukuki süreci başlatacağına inanıyoruz. Bulgaristan Demokrasisinin ve Devlet Kurumlarının , mağdur edilen vatandaşlarının haklarını korumasını ve bu mağduriyeti ortadan kaldıracak olan tedbirleri almasını bekliyoruz.

Totaliter rejim döneminde maruz bırakıldıkları acılara ve zorunlu göçlere rağmen Bulgaristan Cumhuriyeti’ne olan sevgilerini ve Bulgaristan Demokrasisine olan inançlarını ısrarla sürdüren bu insanlar, iyi muameleyi ve eşit davranışları hak ediyor.

Çıkarılan tüm engellemelere rağmen oyunu kullanmak için 7-8 saat ayakta durmayı göze alarak sabırla bekleyen, sükunet içerisinde ve kurallara saygılı biçimde demokratik görevini yerine getiren Türkiye’de yaşamakta olan Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşları çok büyük bir övgüyü ve teşekkürü hak etmektedirler.

Bursa BAL-GÖÇ Genel Sekreterliği Adına kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 
 

Konuya ilişkin DİĞER RESİMLERİ Balkan İsimli Facebok Sayfamızda Görmek için buraya tıklayınız.

 
 
 

http://bultimes.com/izselnicheskata-organizatsiya-balgoch-ot-turtsiya-shte-sadi-balgariya-v-strasburg-za-izborite/

 

http://bnr.bg/post/100813069/predsedatelat-na-konfederacia-balgyoch-razkritikuva-reshenieto-na-cik-za-deklaraciite

 

http://www.milliyet.com.tr/bulgaristan-in-secim-uygulamalarina-bursa-yerelhaber-1935309/

 

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=18998

 

http://ajansbg.blogspot.com.tr/2017/03/26032017-tarihi-bulgaristan-demokrasi.html

 

http://www.bta.bg/bg/c/BA/id/1546338

 

https://www.actualno.com/politics/izborite-rodiha-neshto-polojitelno-kak-da-se-spravim-s-vota-ot-turcija-news_601958.html?utm_source=direct&utm_medium=text_politics&utm_campaign=in_article_link1

 

https://nova.bg/news/view/2017/03/26/177638/%D0%B5%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82-%D1%89%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5/

 

 
 

Bulgaristan’da faaliyet gösteren ve son seçimlerden parlamentoda üçüncü büyük grubu oluşturarak meclise giren Bulgar ırkçısı partilerden oluşan “Vatanseverler Birliği’ni” oluşturan partilerden “Bulgaristan’ın Kurtuluşu için Vatansever Cephe (NFSB)” isimli siyasi partinin genel başkanı Valeri SİMEONOV Bulgaristan’daki azınlıklara iğrenç hakaretlerde bulunmuştur.

Valeri SİMEONOV isimli bu şahıs, Bulgaristan’da yayınlanan “Trud” isimli gazeteye 27 Mart 2017 Pazartesi günü vermiş olduğu demeçte Bulgaristan’da yaşayan azınlıklar için “ETNİK PARAZİTLER ” şeklinde çok iğrenç bir ifade kullanmıştır.  Bakalım, Bulgaristan vatandaşı olan Türklerin oylarını alan siyasi partiler ne yapacak? Hukuki yollara başvuracaklar mı?

 
 

Facebook'ta Paylaşın

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman