"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SİYASİLERİN ve BÜROKRATLARIN KATILIMIYLA ÇALIŞTAY YAPILACAK; AKABİNDE ÜYELERİMİZ VE SOYDAŞLARIMIZ
BİRİNCİ ELDEN SORUNLARINI YETKİLİLERE ANLATABİLECEKLERDİR.


Genel Başkanımızın Camiamıza Mesajı:
"Hangi partiye mensup olursanız olun, sorunlarımızın çözümünün önce derneğimizin bir üyesi olarak birlik ve beraberlik içinde ortaya koyacağımız ortak davranış ve eylemlerden geçtiğini lütfen unutmayınız. Bize has nezaketimizi, Balkan Türklerine özgü o zarifliğimizi korumalı ancak meselelerimizin çözümü için artık tek yumruk olmalı ve dimdik durmalıyız."

 
  
19.01.2017
 

Değeri üyelerimiz;

Sizlerin çözüm bekleyen sorunlarınızı her platformda ilgili kurum, kuruluşlara, bakanlıklara ve siyasi otoritelere sözlü ve yazılı olarak defalarca ilettik ve iletmeye devam ediyoruz.

Başta Sosyal Güvenlik sorunları
(2008’de çıkan borçlanma yasasından yararlanamayanların durumu, Soydaşlarımızın çalışma izni alamama problemi),
Tezkere (oturma izinleri) ile ilgili yaşanan sıkıntılar,
Vatandaşlık bekleyen üyelerimizin sıkıntıları,
Diploma denkliklerinin alınmasında yaşanan büyük sıkıntılar,
Ülkemiz sağlık hizmetlerinden Balkanlardaki soydaşlarımızın yararlandırılması gibi önemli konular

her zaman ve her ortamda hep önceliğimiz oldu.


BU KONULARIN ISRARLI TAKİPÇİSİ OLDUK VE OLMAYA DA DEVAM EDİYORUZ.

İktidar partisi başta olmak üzere muhalefet partilerinin Bursa’daki yerel yönetimlerine, Milletvekillerine ve daha üst kademedeki yöneticilerine yukarıdaki konular bu güne kadar dosya ve sözlü olarak “defalarca” iletildi. Yılmadık. Kapıları ısrarla zorlamaya devam ediyoruz.

En son gündemdeki anayasa değişikliğinde getirilmek istenen ve pratikte direkt olarak bizleri dışlayıcı sonuçlar taşıyan “doğuştan Türk vatandaşı” ifadesiyle ilgili olarak genel başkan olarak her kademedeki yöneticilere ve siyasilere bu konudaki hassasiyetimizi ilettim. Her aşamada konunun takipçisi oldum. Çok tempolu bir kulis faaliyeti yürüttüm. Bu yoğun çalışmalarımızın sonucunu aldık.
Bu sonucu aldıktan sonra; kamuoyunda bu konuda “bizim sayemizde oldu” tarzı paylaşım yapan ama sürece hiç müdahil olmamış kimi STK’ları ise tebessümle izledik.

Üyelerimizin özellikle SOSYAL GÜVENLİK,OTURMA İZNİ,VATANDAŞLIK VERİLMEME MESELESİ gibi dertleri; bir çok üyemizin aile bütünlüğüne zarar verecek düzeydedir.

Bu bağlamda Bursa Milletvekili eski Sağlık Bakanımız ve günümüzün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muezzinoğlu’na bire bir olarak bu konuları tekrar aktarmak istediğimi ve STK olarak daha sonra kendilerini ziyaret ederek geniş bir temsiliyetle görüşmek istediğimizi belirttim.

Dün akşam telefonla gelen bir davet doğrultusunda bugün Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muezzinoğlu ile yaklaşık 1,5 saat süreyle görüşme imkanı buldum.

Yukarıda bahsedilen tüm konular çözüm önerilerimiz ile birlikte masaya yatırıldı.

STK temsilcilerinin, mağdurların, ilgili bakanlık bürokratlarının ve siyasi otorite yetkililerinin bir arada toplanacağı bir “çalıştay” düzenlenmesine karar verildi.

Çalıştayın ilk toplantısı 30.01.2017 tarihinde Ankara’da ilgili burokrat ve bakanların katılımı ile gerçekleşecektir.

Daha sonraki çalışmalar sahada ilgili mağdurlar da dinlenecek şekilde organize edilecek.

Bu çalıştay programı ülke gündemimizde dikkate alınarak bir aksaklık olmaz ise bir ayda tamamlanacaktır.

Amacımız her zaman “yapıcı olmak” tır ve bundan sonra da öyle olacaktır.

Fakat sorunlarımızın çözümü için gerekirse artık çok daha fazla ısrarcı olacağız.

Bunun içinde siz üyelerimizin desteğine ihtiyacımız var.

Hangi partiye mensup olursanız olun, sorunlarımızın çözümünün önce derneğimizin bir üyesi olarak birlik ve beraberlik içinde ortaya koyacağımız ortak davranış ve eylemlerden geçtiğini lütfen unutmayınız. Bize has nezaketimizi, Balkan Türklerine özgü o zarifliğimizi korumalı ancak meselelerimizin çözümü için artık tek yumruk olmalı ve dimdik durmalıyız.

Bu bilgilendirme notunu şu saatlerde (Perşembe akşamı) yolculuk yaptığım Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı trenin kompartmanında yazmaktayım.


Bu konuları dikkate alıp yoğun çalışma programları içinde bu değerli zamanı bizlere ayırdıkları için Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanımız Dr. Mehmet Muezzinoğlu'na şahsım ve sizler adına şükranlarımı sunarım.

Camiamızın Değerli Mensupları, Sevgili Üyelerimiz,
Hepinizi en derin muhabbet ve saygıyla selamlıyorum.

Sizin için verdiğimiz emeklere helal olsun. Buna değer.


Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN

BAL-GÖÇ Genel Başkanı
Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) Genel BAŞKANI
Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkan Vekili

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman