"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

3 Aylık Balkan-Rumeli Çalıştaylarının Sonuçları 23.03.2017 tarihinde
Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız
Sayın Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Açıklandı

 
  
23.03.2017
 
3 Aylık Balkan-Rumeli Çalıştaylarının Sonuçları 23.03.2017 tarihinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Açıklandı. Konuya ilişkin Sayın Genel Başkanımız Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın Açıklaması aşağıda yayınlanmaktadır:
 

Yaklaşık 3 ay önce Sayın Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile camiamızın sorunlarını kendisine iletmek üzere yaptığımız 1,5 saatlik görüşmede kararlaştırılan ve kendilerinin himayelerinde başlayıp, İzmir, İstanbul, Bursa ve Adana'da devam eden ve 23.03.2017 tarihinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde tamamlanan çalıştayın sonuçları açıklandı.


1- Bundan sonra Balkanlardan gelen insanlarımıza ilk müracaatlarında  5 yıllık oturma izni verilecek. Müracaat tarihinden itibaren 15 günde içinde ise çalışma izni verilebilecek.

(Eskiden 6 ayda bir ikamet tezkeresi yenilemek ve 395 TL ödemek gerekebiliyordu.Vatandaşlığa başvurmak için gereken 5 yıl oturma şartı için ikamet tezkeresi yılları birleştirilemiyordu. Bundan sonra bu süreler birleştirilerek ve vatandaşlığa müracaat için kullanılabilecektir)

2. Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızdan Türkiye’de 1. Derecede yakını olmayanlarda ayda 53 TL ödeyerek tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

(Eskiden bu konu sağlık turizmi mevzuatı ile değerlendiriliyor ve Türkiye’de tedavi olan soydaşlarımız astronomik ücretler ödemek zorunda kalıyorlardı.)

 

3. Annesi ve babası vatandaş olup da çocukları vatandaş olmayanlara (ki böyle ciddi bir mağduriyetin olduğunu çalıştay yaparken sahada da gözlemledik) ve vatandaşlık bekleyenlere istisnai vatandaşlık verilecektir.


(İstisnai vatandaşlık özel kişilere ve devlet büyüklerinin referansı ile veriliyor. Bu bizim camiamızı onurlandıran bir karardır.)

 

4. Diploma denklikleri ile ilgili ciddi bir yol alındı. YÖK Başkanı ile Bakan Muezzinoğlu bizzat görüştüler. Ben YÖK Başkan Vekili ile görüştüm, öğrencilerle geçen pazar 2 saatlik toplantı yaptım. Raporlar tüm mesleki gruplar için hazırlanıyor ve daha sonra YÖK 'e gidilecek. Konu Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar iletildi ve bugünkü konuşmalarında YÖK 'e “talimat verildi” diye açıkladılar. İnşallah yakın zamanda bu mağduriyet te giderilecek. Konunun takipçisiyiz.

 

5. Balkanlardan üniversite eğitimi için gelen öğrencilerden alınan eğitim harçlarının sınırlandırılması çalışmaları devam ediyor.

 

6. 2008 yılında çıkan 3201 sayılı borçlanma yasası doğrultusunda hak mağduriyeti yaşayan üyelerimiz için teknik çalışmalar Maliye Bakanlığı yetkilileri ve ÇSGB Bakanlığı yetkilileri tarafından yürütülüyor. İnşallah çözülecek, konun takipçisiyiz. 

7. İsim denklik belgeleri için artık bulunduğunuz ilden alınabilecek.
(Bursa Nilüfer Nüfus Müdürlüğü pilot bölge olarak belirlendi ve diğer illerde yayılmaya başladı)

Tüm üyelerimize saygı ile duyurulur 


Prof. Dr. Yüksel Özkan BAL-GÖÇ ve B.G.F Genel Başkanı, BRTK Başkanvekili. 
23.03.2017

 

 

 

 

 

 

Konuya ilişkin CUMHURBAŞKANLIĞI WEB SİTESİNDE yer alan haber metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Konuya ilişkin DİĞER RESİMLERİ Balkan İsimli Facebok Sayfamızda Görmek için buraya tıklayınız.

 
 
Konuya ilişkin ajansların geçtiği haber metni aşağıdadır:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyoruz. Orada bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi ciddi manada üzmektedir. Bir taraftan 'demokrasi' diyeceksin ama öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın, bu olacak iş değil. Bir taraftan 'Avrupa Birliği müktesebatı' diyeceksin, öbür taraftan Avrupa Birliği müktesebatının tam tersini işleyeceksin, bu olacak iş değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca düzenlenen "Rumeli-Balkan Buluşması"nda Balkan Federasyonu üyelerini kabul etti.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, sözlerine "Rumeli-Balkan Buluşması'nın hayırlı olmasını diliyorum, organizasyonda emeği geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başta olmak üzere, herkese teşekkür ediyorum." diyerek başladı.

Batı Trakya, Bulgaristan ve Balkanlardan gelenlerin Türkiye'nin göçmeni değil, asli evladı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, salonda bulunanlara, şöyle seslendi:

"Sizlerin dedeleri, ataları başka bir yere değil, ana yurtlarına, baba evlerine geldiler. Bir asır önce yaşadığımız Balkan faciası yüreğimizde öyle derin bir yara açmıştır ki Çanakkale'de askerimiz, subayımız gözünü kırpmadan ölümün üzerine yürümüştür. Kendisi de Rumelili olan Gazi Mustafa Kemal, 'Balkan utancını bir daha görmektense, burada ölmeyi tercih ettiğini' söylüyor."

Erdoğan'ın, "Bugün hamdolsun Türkiye gibi bir vatanımız, Türkiye gibi bir sığınamız, Türkiye bir geleceğimiz var." ifadesi üzerine, salondaki konuklar, "Sizin gibi başkanımız var." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bugünlere gelmesini, Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere, ülkenin bulunduğu coğrafyanın dört bir yanından hicret ederek, kendilerine Türkiye'de yeni bir hayat kuranların emeklerine borçlu olduklarını kaydetti.

- "Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok"

Ortak kader ve tarih birlikteliğinin önemine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"2023 hedeflerimiz, kendimizle beraber tüm kardeşlerimizin de huzuru, güvenliği, refahı, istikbali için 2023 ve 2071 vizyonlarımızı, coğrafyamızın her köşesindeki kardeşlerimizle ortak hayallerimiz üzerine inşa ediyoruz. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok. Biz kardeşlerimizin, soydaşlarımızın tüm mağdur ve mazlumların haklarının, hukuklarının korunması için mücadele veriyoruz.

Aslında bu mücadele bizimle birlikte tüm insanlığın ortak görevidir ama söz konusu Müslüman olunca, söz konusu Türk olunca maalesef dünyanın pek çok yerinde gözlerin yumulduğuna, kulakların tıkandığına, kalplerin karardığına şahit oluyoruz. Biz asla böyle davranamayız. İnsan, yüreğinin bir kısmından, kolunun, bacağının, gözünün, kulağının birinden vazgeçer mi? Biz de Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere, hiçbir kardeşimizden vazgeçmeyiz, vazgeçemeyiz."

Erdoğan, bir Rumeli türküsünün "Benim bugün ahım var, gamım, efkarım var. Bilmiş olsan, görmüş olsan altın gibi yarim var." şeklindeki sözlerini anımsatarak, "Gamımız, efkarımız da olsa biz biliyoruz ki Rumeli de Balkanlar'da ve hatta Avrupa'da altın gibi soydaşlarımız, kardeşlerimiz var." dedi.

- "Onların yanında yer alma hakkına sahibiz"

Son günlerde Hollanda başta olmak üzere, Avrupa'da yaşanan hadiselere işaret eden Erdoğan, "Vatandaşlarımıza yönelik insanlık dışı tutuma hep birlikte şahit olduk. Türkiye ve Türk milleti olarak bu vatandaşlarımızı nasıl sahipsiz bırakabiliriz? Ne pahasına olursa olsun elbette onların haklarını ve hukuklarını korumanın çabası içinde olacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mart Pazar günü Bulgaristan'da seçimlerin yapılacağını anımsatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Oradaki soydaşlarımıza, kardeşlerimize sesleniyorum. Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyorum. Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi ciddi manada üzmektedir. Bir taraftan 'demokrasi' diyeceksin ama öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın, bu olacak iş değil.

Bir taraftan 'Avrupa Birliği müktesebatı' diyeceksin, öbür taraftan Avrupa Birliği müktesebatının tam tersini işleyeceksin, bu olacak iş değil. Biz burada o soydaşlarımızın hakkını talep ettik, onların yanında yer alma hakkına sahibiz. Her yerde ve her zaman olduğu gibi Bulgaristan seçimleri konusunda da demokrasi ve hukuk içinde hareket edileceğini temenni ediyorum. Çeşitli Balkan ülkelerinde yakın zamanlarda yapılacak seçimler konusunda da aynı temennileri dile getiriyoruz."
 
 

Facebook'ta Paylaşın

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman