"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

Kamuoyuna Açıklama:
"
Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun camiamıza selam ve saygılarını ileten Sayın Büyükelçi Müftüoğlu, Dışişleri Bakanının söyleşisinde bu tür bir ifade olmadığını ve ortaya çıkan yanlış aktarımdan dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirttiler."

 
  
01.05.2017
 

Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu' nun basınla yaptığı bir söyleşide kullandığı belirtilen "Türk kökenli Bulgarlar" sözü üzerine derneğimiz ve federasyonumuz sizlerin tepkisini gösteren açıklamalar yapmıştı.

Bu açıklamalar basında yer bulmuştu. Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri tarafından ilgili köşe yazarları aranarak ses kayıtları da gönderilerek bu sözlerin ilgili ajansların söyleşiyi basım aşamasında yanlış aktardıkları yönünde açıklama yapmışlarlardı.

Bugün (01.05.2017) saat 13.30'da Dışişleri Bakanlığımızdan arayan Büyükelçi Sayın Hüseyin Müftüoğlu yurtdışında temaslarda bulunan Sayın Bakan Çavuşoğlu' nun talimatları üzerine beni aradıklarını söylediler.

Bu konu ile ilgili yaklaşık 20 dakika süren bir görüşmemiz oldu. Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun camiamıza selam ve saygılarını ilettiğini belirtilen Sayın Büyükelçi Müftüoğlu, Dışişleri Bakanının söyleşisinde bu tür bir ifade olmadığını ve ortaya çıkan yanlış aktarımdan dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirttiler.

Bu üzüntülerinin camiamıza iletilmesi talimatlarını aldığını ifade eden Sayın Büyükelçi Müftüoğlu'na Bulgaristan Türklerinin bu konudaki hassasiyetlerini anlattım.

Sayın Müftüoğlu'na Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu adına açıklama yaptıkları ve geri dönüşleri için şahsım ve camiamız adına teşekkür ederek bu konuşmayı kamuoyu ile paylaşacağımı söyledim.

Değerli dostlar, bu Ülkenin asli unsurları olarak bizler diğer toplulukların değerlerine saygılıyız ve ülkemizin birlik ve beraberliği, bölünmez bütünlüğü için kültür, inanç, yaşam farklılıklarının büyük bir zenginlik olduğunu kabul ediyoruz.

Medeni bir topluluk olarak eleştiri yaparken amacımızın hiç bir zaman kişileri ve kurumları rencide etmek değil, hassasiyetlerimizi iletmek, herkesi toplulukların değerlerine karşı hoşgörüye davet etmek olmuştur. Bugüne kadar yazılı ve görsel basında birçok defa buna benzer yazılar ve söylemler oldu. Bize gerekli açıklamalar yapıldığında veya tekzipler yapıldığı zaman kişilerin ve kurumların kasıt olmadığı konusundaki açıklamalarını sizinle paylaşmıyoruz.

Kasıt olduğu takdirde geçmişte olduğu gibi şüphesiz ki tepkimiz sert olmuş ve olacaktır. Toplumların tarihleri bu hassasiyetlerin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Genel anlamda sözler bile bazen bu hassasiyetleri zedeleyebilir. Ancak birbirimizin değerlerini bilerek, sayarak ve severek toplumsal hoşgörüyü sağlayabiliriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Prof. Dr. Yüksel Özkan, BAL-GÖÇ ve B.G.F Genel Başkanı

 

Facebook'ta Paylaşın

 

 
Resim: 1972 yılında Bulgarlaştırma politikalarına direndiği için 2 alçak terörist/milis tarafından katledilen şehidimizin mezar taşı ve onun son sözleri: "CANIMI VERECEĞİM,ADIMI VERMEYECEĞİM"

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman