"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız;vatanımıza sevdalıyız."

  
 

Kamuoyuna Açıklama:
"
Sayın Mevlüt Çavuşoğlu  Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonumuzu telefonla bizzat arayarak -Basında yanlış yazılan ve söylemediği ifadeler sebebiyle oluşan yanlış anlaşılmadan dolayı- üzüntülerini belirtmişlerdir. "

 
  
03.05.2017
 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 02.05.2017 saat 21.00 sıralarında Bursa'da Bal-Göç dernek olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirmekte olduğu sırada Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonumuzu telefonla bizzat arayarak "Basında yanlış yazılan ve söylemediği ifadeler sebebiyle oluşan yanlış anlaşılmadan dolayı” üzüntülerini belirtmişlerdir.

Balkan Türkleri camiasına özel sevgi ve saygılarını iletmişlerdir.

Bal-Göç ve BGF olarak bizler de kendilerine bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle tekraren şunu vurgulamakta yarar olduğunu düşünüyoruz:

"Türk Kökenli Bulgar Vatandaşları" söylemi başka topluluklarda sıkıntı oluşturmayabilir ancak bizlerin "Bulgar" sıfatına karşı 1989 öncesi Bulgarlaştırma ve Kültürel yok etme politikalarına olan tepkimizden kaynaklanan hassasiyeti vardır. Bu yüzden asgari ifade "Türk Kökenli Bulgaristan Vatandaşları" olmalıdır.

"Türk Kökenli Alman Vatandaşları"
"Türk Kökenli Amerikan Vatandaşları"
gibi ifadeler belki bu ifadenin muhataplarınca normal karşılanabilir ve söylem sıkıntısı olmayabilir. Ancak bize karşı uygulanan "Bulgarlaştırma ve Kültürel Yok Etme" politikalarına ve zulümlerine karşı olan tepkimiz nedeniyle bu konuda haklı olarak çok hassasız.

Etnik "Bulgar" dostlarımızla sosyal hayattaki ilişkilerimizde bir problemimiz yoktur. Bu hassasiyetimiz onlara yönelik te değildir.

Yüzyıllar önce ve daha İstanbul şehri fethedilmemişken Balkanlara yerleşmiş olan akıncı uç beylerinin torunlarının özü de sözü de Türktür. Bu yüzden bizim yaygın adımız Balkan Türkü, Balkan Göçmeni olduğu kadar ünlü bir tarihçinin deyimiyle “Öz(ü)türkler-Öztürkler” dir.

Bizler zamanında o coğrafyayı yani BalKANLARI TÜRK yapanlarız. Bugün ise Balkanlar ve Türkiye arasında barış köprüsü olanlarız. Geçmişi unutmadık ama geçmişe takılıda kalmadık. Bugünkü misyonumuz karşılıklı dostluk, işbirliği , bir arada yaşama ve BARIŞtır.

 

Facebook'ta Paylaşın

 

 
Resim: TC Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu

 
  
 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman