15. Bursa Bal-Göç Balkan Panayırı Coşku İçinde Geçti

 

Bu yıl üst düzey sanatçıların katılımıyla ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğiyle 15.'si düzenlenen Bursa Bal-Göç Balkan Panayırı Bursalıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

13 Ekim 2018 tarihinde Atatürk ve Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panayırda ilk olarak Uludağ Mehteran Grubu bir konser verdi. Ardından başlayan panayırın açılış töreninde Bal-Göç Genel Başkanı Veli Öztürk, BGF Genel Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kader Özlem, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan ve Eski Başbakan Yardımcısı Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu birer konuşma yaptılar.

Panayıra Ak Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç,Bulgaristan Bursa Konsolosu, Bursa BB Başkan Vekili, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey,CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, AK Parti İl Yöneticileri, MHP Temsilcisi,Bal-Göç Eski (2.) Genel Başkanı Hasan Altınsoy, Bal-Göç Eski (4.) Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, İzmir Bal-Göç Başkanı Abdurrahim Nursoy, Eğriderliler,Osmanpazarı,Koşukavak,Cebel Dernek Başkanları , Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Temsilcisi, Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şube Başkanı, STK temsilcileri ve çok sayıda misafir katıldılar.

Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği 1. günde Hüsnü Şenlendirici, 2. günde Fettah Can'ın ana sanatçı olarak katıldığı; Piyanist Onur, Zafer Halk Oyunları, Çırağan Akşar, DJ Samet-Ersin,Revizyon Müzik,Grup Ezgi ve her iki günde müthiş bir performans sergileyen Elvan Demir'in şenlendirdiği panayır "Alem Panayır Görsün" dedirtecek kadar güzel bir coşkuya sahne oldu.

14 Ekim’deki Bursalı Sanatçı Fettah Can’ın konserinden önce sahneye davet edilen Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Yönetim Kurulu Üyeleri konser alanını dolduranlarca alkışlandılar ve katılımcıların seneye de böyle harika bir organizasyon beklentilerine kayıtsız kalmayacaklarını açıkladılar.

14.10.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bal-Göç Genel Başkanı Veli ÖZTÜRK’ün 15.Geleneksel Balkan Panayırı Açılış Konuşması:

Çok değerli misafirlerimiz ve sevgili hemşerilerim, Katılımlarınızdan dolayı, Bal-Göç Yönetim Kurulu adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Göçmen olarak geldiğimiz Balkanlarda, genelde güz mevsiminde düzenlenen bu tür bölgesel etkinliklerin, panayır, maye ve bayram adı altında yapıldığı bilinir. Nitekim, asırlardan beri ola gelen söz konusu etkinliklerimiz halen oralarda da devam ettirilmektedir. Bu geleneklerimizi, büyüklerimizden gördüğümüz şekliyle Ülkemizde de sürdürme kapsamında, Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa gerçekleştirmekte olduğumuz 15.Balkan Panayırımız, eş-dost buluşmalarına ve hayırlı alış-verişlere vesile olur inşallah.

Çok değerli hemşerilerim, Savaş yıllarındaki göçlerle ilgili olarak, tarihçilerin tespitlerine baktığımızda, maalesef 100 binlerce insanımızın göç yollarında telef olduğu görülmektedir. Cumhuriyet dönemindeki anlaşmalı göçler ise daha düzenli ve Devletimizin sahip çıkması ile nispeten sıkıntısız gerçekleşmiştir.

İftiharla söylemek isterim ki, çalışkanlıkları ile örnek teşkil eden göçmenlerden, evi olmayan, emeklisi olmayan yoktur. Göçmen mahallelerinde adli vakalar çok nadir görülmekte olup, terör ve benzeri olaylara ise karışan hiç olmaz. Soydaşlarımızın kültür ve dayanışma alanında organize olmalarına yönelik hizmet verme amacı ile kurulan ve Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsünde bulunan Bal-Göç Derneğimiz, kuruluş amaçları ve halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeye devam etmektedir. Halen Balkan Ülkelerinde hayatlarını idame ettirmeye çalışan ve Ülkemizdeki Soydaşlarımızın dertleri bizim de derdimizdir.

Her ne kadar, son zamanlarda derneğimiz faaliyetlerine yönelik bazı karalama çabaları mevcut ise de, yolumuzu aydınlatıcı eleştiriler de değerlendirilerek, her meslekten ve donanımlı kişilerden oluşan Merkez ve Şube Yöneticilerimiz birlik, beraberlik ve uyum içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu kapsamda, Soydaşlarımızın sosyal güvenlik, emekli maaş bağlama ve Bulgaristan emekli aylıklarının T.C Ziraat Bankası Şubelerine transferleri, ikamet ve vatandaşlık, İmar Barışı dahil bütün işlemleri ile ilgili durumları yakından takip edilmektedir.

Bal-Göç her dönemde, birlik ve beraberlik içinde yol almıştır ve öyle de devam edecektir. Bu etkinliğimiz için katkılarından dolayı, başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, emeği geçen herkese Camiamız adına teşekkür eder iyi eğlenceler dilerim. Saygılarımla

 

 

Habere ait diğer resimleri BALKAN isimli resmi Facebook Sayfamızda görmek için buraya tıklayınız

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman