“BELENE KAMPINDAN GELEN BULGARLAR” sözüne ilişkin KINAMADIR

 

27 Ekim tarihinde Habertürk Tv’de yayınlanan “Veyis Ateş’le Büyük Sorular” programında kullanılan “BELENE KAMPINDAN GELEN BULGARLAR” sözüne ilişkin KINAMADIR.

Bulgaristan’da 1984-1989 yılları arasında Türk ve Müslümanlara karşı girişilen asimilasyon sürecinde yüzlerce soydaşımız hayatını kaybetmiş, yüzbinlerce kişi ise anavatanları Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Komünist dönemin son yıllarında yaşanan söz konusu asimilasyon sürecinde soydaşlarımızın Türk isimleri zorla Bulgar isimleriyle değiştirilmeye çalışılmış, Türkçe eğitim kurumları, Camiler ve Kuran Kursları kapatılmış, Hacca gitmek ve sünnet olmak engellenmiş, cenazelerin yıkanma usülü yasaklanmış, Arapça ve Türkçe yazılı çeşme ve mezar taşları paramparça edilmiş ve bütün bu uygulamalara direniş gösterenler ise Belene’de toplama kamplarına gönderilmiştir.

Bulgaristan Ulusal Meclisi 11 Ocak 2012’de 1984-1989 yılları arasında komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı uyguladığı “Zorla Asimilasyon Politikasını Kınayan Bildiriyi” kabul ederek tarihi bir karara imza atmıştır. 350-400 binden fazla Türk kökenli Bulgaristan vatandaşının 1989 yılında yaşadıkları ülkeden kovulmasını, totaliter rejim tarafından işlenen “etnik bir temizlik” olarak ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’mız 12 Ocak 2012’de yaptığı açıklamada bildirinin kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu “gecikmiş, ancak yerinde bir davranış” olarak nitelendirmiştir.

Zorunlu Göç’ün üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen ve Türkiye’nin dört bir tarafında Anma Etkinlikleri gerçekleştirilirken; işlenen insanlık suçlarının ve suçlularının adalet önünde hesap vermelerini, mahkeme süreçlerinin hızlandırılıp zaman aşımına uğratılmaması ve bu insanların mağduriyetlerinin her yönüyle giderilmesi için somut adımlar beklerken; Habertürk Tv’de yayınlanan “Veyis Ateş’le Büyük Sorular” programında kullanılan BELENE KAMPINDAN GELEN BULGARLAR sözü ile toplumumuzu ayrıştıran, aşağılayan her söylemin ve eylemin karşısında olduğumuzu, camiamıza yönelik bu ve benzeri saldırıları şiddetle kınadığımızı, özür beklediğimizi, aksi halde Türkiye’nin 44 ilinde bulunan 10 Federasyon ve 256 dernek yöneticilerimiz ve tüm siyasi partilerimizin temsilcileri ile birlikte Habertürk Televizyonu’nu protesto edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

04.11.2019

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman