Nisan Ayı Çalışmaları Bilgilendirme

 

Derneğimiz faaliyetleri kapsamında, üyelerimizin ve camiamızın güncel sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.
İçinde bulunduğumuz dönemde, maruz kaldığımız koronavirüs salgınına karşı gerekli uyarı ve uygulamalara riayet etmek, kendi sağlığımız ve canları pahasına savaşan sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmak açısında önem arz etmektedir.

Karantina veya “Evde Kal” uyarıları nedeniyle derneğimize gelemeyen üyelerimiz ve vatandaşlarımız telefonla veya mesaj atarak sorunlarını bizlere ulaştırabilirler.
Bu çerçevede, insanlarımızın karşılaşmakta olduğu sıkıntılar , çözüm önerilerimiz ile birlikte ilgili makamlara iletilmektedir.

Son olarak, Virüs Krizi nedeniyle geçim sıkıntısı çeken 207 aileye ait liste, sosyal yardım talebiyle Bursa Büyükşehir Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğüne sunulmuştur.
Keza, 2022 sayılı kanuna göre muhtaç maaşı alan yaşlılarımızın Bulgaristan doğumlu olmaları nedeniyle aylıkları durdurulmuş olup, çocuk yaşta iken ülkemize göç etmiş kişilerden geldikleri ülkeden emekli olmadıklarına dair belge istenmektedir. Konuya ilişkin 18 yaşlımızın listesi Bursa Valiliğimize sunulmuştur.

Aynı şekilde, Bulgaristan askerlik borçlanması konusunda da sıkıntı yaşamaktayız. Zorunlu Göç ile gelmedikleri gerekçe gösterilerek, borçlanmalar kabul edilmemekte, önceden kabul edilerek ödenmiş borçlanmalar da hizmetten sayılmamaktadır. Bu konuda, Hukuk Komisyonumuzun çalışmaları sürdürülmekte olup, Askerlik hizmet borçlanma süresi de dikkate alınarak, emekliliğini hak eden vatandaşlarımızın emekli dilekçe formlarını SGK İl Müdürlüklerine vermeleri, kabul edilmemesi halinde- PTT vasıtası ile iadeli taahhütlü olarak göndermeleri,PTT’ye verilen tarihin SGK’na müracaat tarihi olarak geçerli sayılacağı önemle duyurulur.

“EVDE KAL” Sloganı ile esenlikler dilerim.
Saygılarımla,
Veli Öztürk - Bal-Göç Genel Başkanı

13.04.2020

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman