Çifte Vatandaşlarımızın Oy Çilesi

 

04.04.2021 Pazar günü gerçekleştirilen Bulgaristan Milletvekili seçimlerinde; hem Türkiye genelinde sadece 35 sandık kurulduğu için, hem de pandemi endişesi nedeniyle yüzbinlerce vatandaşımız oy hakkını yine kullanamadı.

Bal-Göç Genel Başkanı Veli Öztürk DHA’ya yaptığı açıklamada: “Türkiye'de en az 350 bin çifte vatandaşımızın oy kullanacağı gerçeği görülmeli. 35 sandıkta mümkün mü oy kullanmaları. Bu sadece sayıyı sınırlandırmak için yapılan bir şey.

Hem sandık sayısının azlığından, hemde seçim komisyonlarının yavaş çalışmalarından, uzun müddet kuyruklarda sıra beklemek mecburiyetinde kalan seçmenlerimiz arasında yoğun memnuniyetsizlik oluştu, bazıları ise hiç oy vermeden evlerine döndü.

Sofya Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararları hiçe sayan davranışlar var. Kanun dışı uygulamalar var. Daha önce dilekçe dolduranlar da sıra bekledi. Daha önce dilekçe vermeyen kişileri sandık komisyonunun önünde dilekçe doldurmaya mecbur ediyorlar, başkalarına da yazdırmaya müsaade etmiyorlar, kendileri yazmak istiyorlar. Zaman zaman tartışmalar yaşadık” dedi.

04.04.2021

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman