BAL-GÖÇ'den Bulgaristan seçimleri çağrısı: "Bulgaristan'da bir Türk, Cumhurbaşkanı adayı oldu. Bir oy bile çok önemli."

 

14 Kasım 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimlerinin, Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız için büyük önem arz ettiğini belirten Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkanı Veli Öztürk “Bulgaristan'da bir Türk, Cumhurbaşkanı adayı oldu. Türk Cumhurbaşkanı adayının olması katılımı daha da arttıracaktır. Parlamentodaki temsiliyet gücümüz, insanlarımızın aleyhine çıkarılmak istenen kararları da önleyecektir.

Bir bütün olarak bölünmeden hareket ederek, bu seçimlere gereken ilgi ve katılımın yüksek olmasını bekliyoruz. Bir oy bile çok önemli. Sandık sayıları arttırıldı, her türlü imkanlar seferber edildi. Vatandaşlarımızı oy kullanmaya bekliyoruz” dedi.
Türkiye'de ikamet eden en az 350 bin oy kullanma hakkına sahip çifte vatandaşımızın bulunduğunu, BAL-GÖÇ’ün girişimleri sonucu, Türkiye geneli için sınırlanan oy kullanma sandık sayısının 35'den, bu seçimlerde 126’ya çıkarıldığını belirten BAL-GÖÇ Genel Başkanı Veli Öztürk: “14 Kasım’da gerçekleştirilecek Bulgaristan seçimlerinde Türkiye’den güçlü bir desteğin çıkması için tüm çifte vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımızın vereceği karar, Bulgaristan için yeni bir dönüm noktası olacak” dedi.

Her vatandaşın seçme ve seçilme hakkı kapsamında oyunu kullanmasının iki ülke arası ve bölge barışına katkı sağlayacağına, iki ülke arasında var olan dostane ilişkilerin daha da gelişeceğine, en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasında kapsamlı bir Sağlık ve Sosyal Güvenlik anlaşması imzalanmasına vesile olacağına inandığını belirtti.

Bulgarca (Kiril alfabesi ile) okuma yazma bilen öğretmen ve aydınlar, seçmen listelerinde kayıtlı olmayan vatandaşların doldurması gerekli beyannameleri (deklaratsiya) sandık başına gitmeden önce doldurmaları için yardımcı olmalıdır. Beyannamenin seçim gününden önce doldurulması yığılmalara sebebiyet verilmemesi açısından son derece önemlidir. Sadece imza kısmının okulda sandık komisyon üyeleri önünde atılması gerekmektedir” dedi.

03.11.2021

 

 

Facebook'ta Paylaşın