Balkan Türkleri kimdir?

 

 

BALKAN TÜRKLERİ

            Balkan Türkleri karamanoğlu Beyliği Yörük Türkleridir. Moğollar 1222 yılında Orta Asya da Özbekistan ve Türkmenistan’ı işgal etmişti. Anadoluda ise o zaman Büyük Selçuklu Devleti bulunuyordu. Oğuzların avşar boyuna ait olan Karamanoğlu Beyliği 1228 yılında Moğol baskısından dolayı Anadoluya göç etmişler. Karamanoğlu Beyi Hacı Bektaşi Veli’nin müritlerindendir. Nuri sufi dir.anadoluya ulaşınca Büyük Selçuklu Beyi Alaattin Keykubat Karamanoğlu Beyliğini Karaman ilinin Toros dağlarının içinde bulunan Ermenek ilçesine yerleştirmiş. 1242 yılında vahşi Moğollar Anadoluya ulaşmış ve Büyük Selçuklu Devleti’ni savaşta yenip zayıf hale getirmiş. Selçuklu Devleti zayıflayınca Anadolu’daki Türkler on beylik haline dönüşmüş. Bu beylikler

1.     Karamanoğlu Beyliği

2.     Kadir Burhanettin Beyliği

3.     Eşrefoğulları Beyliği

4.     Aydınoğulları Beyliği

5.     İnançoğulları Beyliği

6.     Alaiye Beyliği

7.     Tacettinoğulları Beyliği

8.     Çobanoğulları Beyliği

9.     Dulkadiroğlu Beyliği

10. Ramazanoğulları Beyliğidir.

Osmanlı Beyliği 1289 – 1300 yıllarında Eskişehir Sögütte kurulmuştur.

Selçuklu Devleti 1300 yılında çöktü.

Osmanlılar batıda Bizans toprağı olan Bilecik, Bursayı alarak batıda ilerlemeye devam etti. Daha sonra geriye dönerek Anadolu’daki Karamanoğlu Beyliği dışındaki Beylikleri teker teker savaşarak topraklarına kattı.

Anadolu’da en kuvvetli beylik olar Karamanoğlu Beyliğini topraklarına katmak için aralıklı olarak 100 yıl savaşmıştır.

1277 yılında Karamanoğlu Beyliği Moğollar ve Selçuklular savaş yaparak onları yenmiştir. Karamanoğlu Beyliği Konyayı alarak Türkçenin Anadoluya yerleşmesine neden olmuştur. Çünkü o yıllarda Anadoluda Farsca, Arapça gibi dillerde konuşuluyordu, Karamanoğlu Beyi Mehmet Bey Konyayı aldıktan sonra Anadoluda Türkçeden başka dil konuşulmayacak diye emir yayınlamıştır.

Osmanlılar 1374 yılında Balkanlara ulaşmış ve Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbulu almasıyla çok güçlenmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Anadoluda bulunan Karamanoğlu Beyliğiyle 1466 savaş yaparak yenmiştir. Fatih Sultan Mehmet oğlu Cem Sultanı Karamana yollayarak 1466-1486 Karamanoğlu Beyliğinin başına geçmiştir.

20 yıl içerisinde Karamanoğlu Beyliğini tamamen bitirmek için Karamanoğlu Beyliği halkını Balkanlara göç ettirmişler ve yerleştirmişlerdir. Bugünkü Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan. Böylelikle Balkanlar Türk yurdu olmuştur.

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatarük Karamanoğlu Yörük Türklerindendir. Dedesi Hafız Ahmet Efendi Karamanoğlu Beyliğinden Yunanistan’nın Manastır vilayeti Kocacık Nahiyesine yerleşen Yörük Türklerindendir.

Annesi ise Aydınoğulları Yörük Türklerindendir.

1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu Ruslarla savaş yapmış, savaşın komutanı Gazi Osman Paşa bu savaşta galip durumundayken; İstanbul da Sarayda ihtilal yapılmış ve Padişah Abdülaziz tahtan indirilmiştir. Bu kargaşadan dolayı Gazi Osman Paşaya yiyecek ve cephane yeterince ulaşamamıştır ve Gazi Osman Paşa yenilmiştir.

Ruslar, Bulgar milisleri birlikte İstanbul Yeşil Köye kadar ulaşmıştır. Rus ordusunun önünde 1 milyon iki yüz bin Türk  İstanbul’a ulaşmak için göç etmiştir. Göç eden dört yüz bin Türk yollarda soğuktan ve açlıktan ölmüştür.

Berlin antlaşmasıyla Ruslar geri çekilmiş ve Bulgaristan’ın yarısına muhtariyet verilmiştir, Dış işleri Osmanlı tarafından iç işleri ise Bulgarlar tarafından yürütülecektir.

1902’ye kadar göç ve Türk direnişi devam etti.

1912-1914 Balkan Savaşlarında Osmanlı İmparatorluğu Balkanları tamamen kaybetmiştir. Balkanlarda milyonlarca Türk kalmıştır.

Cumhuriyet döneminde 1938,1950,1968,1979,1989 yılları arasında bir milyon Türk Anadolu’ya gelmiştir.

Halen milyonlarca Türk Balkanlarda yaşamaktadır.

Balkan Türklerinin kökeni Karamanoğlu Beyliğinin Yörük Türkleridir. 

Bu bilgiler Mustafa YÜKSEL tarafından Anadolu Uygarlıkları Ansiklopedisi ve Türk İslam Tarihi Ansiklopedisinden yararlanarak hazırlanmıştır.


Bu yazıya gelen bir yorum, yazıyı okuyanları bilgilendirme amacıyla aşağıya eklenmiştir:

From: "bahri cavus" <cavusb@********>
Date: Tue May 23, 2006  11:52 am
Subject: Re: [balgoc] Balkan Türkleri kimdir?

Balkan Türkleri kimdir baslığı altinda yazılan bu bilgi kesin hükümle basladığı icin yanlıstır cunku 

Balkanlarda bulunan turklerin hepsi Karamanoglu beyliğinden gelmemislerdir o metnin icinde de Atatürk'ün annesi Aydınoğlu beyliğindendir ifadesi var ve de doğrudur yani sadece Karamanoğularından değildir bence biraz daha arastırma  yapılması gerekiyordu bu link yapılırken ve boyle kesin bir hüküm getirilmemesi gerekiyordu! Benim tavsiyem bu tabirin kaldırılması  (Balkan türkleri karamanoğlu beyliğindendir) ve yazılan beyliklere ege bölgesindeki   Aydın, Karesi, Menteşe, Saruhan, Germiyan beyliklerin de eklenmesi Saygılar

Bu yazıyla ilgili gelen bir bilgilendirme notu  aşağıda gösterilmiştir:

----- Original Message -----
From: "Galip Sertel" <galipsertel@************>
Sent: Tuesday, July 28, 2009 5:08 PM
Subject: düzeltme

"1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu Ruslarla savaş yapmış, savaşın komutanı Gazi Osman Paşa bu savaşta galip durumundayken; İstanbul da Sarayda ihtilal yapılmış ve Padişah Abdülaziz tahtan indirilmiştir. Bu kargaşadan dolayı Gazi Osman Paşaya yiyecek ve cephane yeterince ulaşamamıştır ve Gazi Osman Paşa yenilmiştir."


...sitenizde yayınlanan"BALKAN TÜRKLERİ KİMLERDİR" konulu yazıdan alınmış bu paragraf büsbütün yanlış,kulaktan dolma masalımsı söylenceler içeriyor...yüzü umuma dönük bir ciddi sitede böyle gerçek dışı bilgilerin sunulması hoş değil,cehalettir...Yahya Kemal BEYATLI, "cehalet esaretten kötüdür" diyor... saygılarımla...
 

 

 

Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler"  çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.
17.01.1931  M.Kemal Atatürk
 

 

 

.

2005-Bal-Göç web sitesi tasarımı:Erdinç Kahraman