Bulgaristan Emeklilik  Şartlarında Yapılan Değişiklik

 

 

17.07.2006
 
          

          Bulgaristan Sosyal Güvenlik Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle emeklilik yaş şartını yerine  getirmiş olup da (2006 yılı için yaş haddi; kadınlarda 58.5, erkeklerde ise 63.5’dur) yeterli çalışma süresi olmayanlara, 5  seneye kadar süre satın alma (borçlanma) hakkı tanınmıştır.

         Söz konusu yaş şartını yerine getiren kadın sigortalılardan en az 26.5 yıl çalışma süresi, erkek sigortalılardan da 31.5 yıl çalışma süresi olanlara istekleri halinde 5 seneye kadar  borçlandırılarak emekli aylığı bağlanacak olup; tahakkuk ettirilen borçlanma prim tutarları peşin alınmayarak, bağlanacak olan emekli aylıklarından 5 yıl içerisinde eşit miktarlarda kesilecektir.

         Bu şartları taşıyan soydaşlarımızın bizzat Bulgaristan’daki son ikamet yerlerinde bulunan Milli Sigorta Enstitüsü Müdürlüklerine müracaatları duyurulur.

 

 

Veli ÖZTÜRK
BAL-GÖÇ Genel Sekreteri

 
 

 

 

Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler"  çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.
17.01.1931  M.Kemal Atatürk