KIKIRTMA

MALZEMELER:
* 4- 5 tane orta boy patates
* 1 tane orta boy soğan
* 1 yumurta
* 2 çorba kaşığı un
* 1 çay kaşığı karabiber
* 1 çay kaşığı nane
* Tuz

YAPILIŞI :

Patatesler soyulur, yıkanır ve iyice kurulandıktan sonra rendelenir. Patateslerin üzerine soğan rendelenir, üzerine 1 yumurta, 2 kaşık un , tuz ve baharatlar ilave edilerek güzelce karıştırılır. Karışım çok hafif yağlanmış teflon tavaya her tarafı aynı kalınlıkta olacak şekilde yayılır. Karışımın çok kalın olmaması gerekiyor. Orta ateşte kızartılır. Altı kızardıktan sonra alt- üst edilerek diğer tarafı iyice kızartılır. Sıcak olarak dilimlenerek servis yapılır.

Kaynak Kişi : Lütfiye ADALETSEVER
Yaşı : 72
Doğum Yeri : Bulgaristan / Cebel Kasabası- Bölcek Köyü
Derleyen : Feriha ER


(Not:
Bulgaristan'ın bazı yörelerinde adı "Kazıma-Gazıma" olarak bilinen patates ve soğan karışımı ile yapılan yemeğin benzeridir.

Bu tarz pişirmenin farkı içine yumurta ,un,karabiber,nane katılmamasıdır. Bu tarz pişirmede tava üzerindeki karışımın yüksekliğinin (piştikten sonraki halinin) 1 parmak kalınlığından az olması mutlaka önerilir.

Ayrıca  damak zevkinizi arttırması açısından, dilimleme yapılmadan yemeyi deneyebilirsiniz.

Halen bu yemeği yemeyen varsa; hemen denemesini öneriyoruz; zira maliyeti çok düşük ve besleyici bu güzel Balkan tadını ustasının elinden bir defa yedikten sonra ömür boyu yemeye devam etmeyecek kimse yoktur.
Notu Ekleyen : Erdinç KAHRAMAN
)

 

 
 
  
 

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman